První kroky na Internetu
Přečetli jsme za Vás...
Internetová stránka bývá první tváří internetu, s níž se uživatel po jeho spuštění setká. Internet poskytuje mnoho druhů služeb, ale právě podoba stránek napomohla jeho masovému rozšíření. Internetovou stránku - kromě toho, že na první pohled připomíná běžnou stránku v knize - lze definovat jako soubor znaků, objektů a hypertextových odkazů, přičemž objekt může být kupříkladu obrázek, animace, tlačítko apod. Hypertextový odkaz je místo v dokumentu, pomocí něhož je možno se dostat především na dokumenty další (obyčejně obsahově svázané). Odkazy vytváří složitou chaotickou strukturu, díky níž internet obepíná celý svět (odtud výraz web, čili pavučina).
Nač je browser
Na "listování" mezi internetovými stránkami se používá především nástroj, který se nazývá internetový prohlížeč, neboli browser (od anglického browse - listovat). Patrně nejrozšířenější browser je součástí operačního systému Windows 95/98, proto není obyčejně třeba žádný software instalovat. Prohlížeč ale neslouží pouze ke zobrazování internetových stránek, je to mnohoúčelový nástroj, který dokáže stahovat soubory ze vzdálených serverů, zobrazovat obrázky apod. Nejčastěji bývá provázán s programem pro správu elektronické pošty.
Každá stránka má svou adresu
Každá internetová stránka má vlastní jedinečnou adresu. Obecný tvar adresy má podobu http://<počítač>/<cesta>. Zkratka http znamená HyperText Transfer Protocol, který se používá pro komunikaci mezi browserem a serverem při prohlížení stránek.
<Počítač> představuje adresu druhého počítače (serveru), od něhož uživatel požaduje informace. Tato adresa je rozdělena nejméně na dvě části, oddělené tečkou (např. idnes.cz). Těmto částem se říká domény a jako poslední doména bývá uvedena doména země, v níž se server nachází. Česká republika má doménu cz, Slovensko sk atd. Existují však i domény, které neznačí domovskou zemi, ale zaměření serveru - komerční com, nezisková org apod.
<Cesta> vytyčuje umístění informací na serveru. Cesta končí obyčejně názvem nějaké internetové stránky. Tato internetová stránka pak bývá označována jako domovská (tzv. homepage) a tvoří jakousi úvodní stránku daného serveru. Například po zadání adresy http://www.idnes.cz/ otevře internetový prohlížeč titulní stránku zpravodajského serveru iDNES, součást deníku MF DNES.
Znalost adresy není podmínkou
Protože internetové stránky jsou svým založením nahodile uspořádané, není žádný pevný model, podle nějž by se mohla adresa při hledání informací sestavovat. U větší společnosti může adresu často tvořit název firmy (v podobě www..cz), ale není to podmínkou. Instituce, které mají internetové stránky, však tuto skutečnost obyčejně inzerují ve svých reklamních materiálech a na svých výrobcích. Pokud tedy uživatel nezná přesnou adresu, jen stěží se k potřebné informaci dostane bez použití portálu.
Portál je brána k informacím
Portál je internetová stránka, obsahující v sobě základní informace o nejrůznějších stránkách na internetu. Velké mezinárodní portály (např. Yahoo! či Altavista) čítají statisíce a miliony adres ze všech koutů světa. Aby bylo možno s takovým množstvím informací efektivně pracovat, má každý portál tzv. vyhledávač. Vyhledávač je program, který po zadání potřebných požadavků uživatelem prohledá všechny své záznamy a nabídne odpovídající adresy. Kupříkladu stačí jako požadavek uvést jméno zpěváka a program se pokusí vyhledat všechny internetové stránky, na nichž je obsaženo. Čím přesněji je dotaz na vyhledávač definován, tím větší je šance pro nalezení potřebných informací.
Internete, hledej!
Oficiálním jazykem internetu je angličtina, proto i informace obsažené na většině internetových stránek nalezených vyhledávači jsou v angličtině. Pokud uživatel nezná alespoň její základy, bude odkázán především na český internet, který však nenabízí tolik možností. Největším českým portálem je Seznam, kde se dotazy zadávají většinou v češtině a také většina obsažených odkazů vede na internetové stránky v českém jazyce.
Každý internetový portál má na titulní stránce okno, do kterého se vepisují požadavky pro vyhledávání informací. Pokud chce uživatel nalézt odkazy na stránky obsahující jednoslovný výraz, stačí toto slovo (např. sušenky) zadat do okna vyhledávače a stisknout tlačíko Hledej (popř. anglické Search). Když je třeba najít výraz o více slovech, je nutno vložit dotaz do uvozovek ("čokoládové sušenky"). Třetí používanou formou dotazu je vymezení obsahu za použití znamének + a -. Při požadavku +sušenky +čokoládové -dietní, najde vyhledávač odkazy na všechny internetové stránky se sušenkami, které jsou čokoládové, ale zároveň nejsou dietní. Možností vytváření dotazů je velmi mnoho, ale používají se pouze při náročnější práci a jejich tabulky má většina portálů uvedeny v nápovědě.
(Miroslav Zeman, MF DNES)
Nejvýznamnější mezinárodní portály:
Altavista (http://www.altavista.com/), Yahoo! (http://www.yahoo.com/), Lycos (http://www.lycos.com/), HotBot (http://www.hotbot.com/)
Nejvýznamnější český portál:
Seznam (http://seznam.cz/)
|