Čechy baví hrát, prosázeli 85 miliard

Loterie už tolik nerostou, do módy jsou videoterminály, Více než 40 miliard lidé utratí za výherní automaty.

Češi nepřestávají pokoušet štěstěnu. Loni opět vzrostla suma, kterou prosázeli na číselných loteriích, utratili v kasinech, a hlavně kolik naházeli do hracích automatů.

Je to o dalších téměř sedm miliard více než rok předtím – celkem 84,6 miliardy korun. Je to také více, než co lidé utratí ročně za nábytek a další vybavení svých bytů.

Více než polovina z prosázených peněz míří do výherních automatů, kterých má Česko v přepočtu na hlavu nejvíce v Evropě – celkem 50 tisíc. A neustále jich přibývá.

Při hrách s blikajícími automaty loni Češi prohráli 12 miliard korun, přičemž celkem do nich loni vhodili 47,7 miliardy, tedy o osm procent více než v roce 2003.

Lidé z oboru říkají, že hráčů příliš nepřivá, ale vydávají na svou zálibu stále více peněz. "Řekl bych, že počet lidí, kteří hrají, už moc neroste, ale s tím, jak rostou příjmy, utrácejí lidé více," říká Miloš Vajner z liberecké firmy Fair Play Trend.

Nově lidé propadají kouzlu blízkých příbuzných výherních automatů. Jde o videoloterijní terminály, které nabízejí více her najednou a vyšší výhry a které se postupně stěhují do českých heren.

"Hlavním tahounem v této oblasti jsou elektromechanické rulety. Do budoucna bude rychle růst význam videoloterijních terminálů," říká náměstek ministra financí Tomáš Prouza při pohledu na výsledky, které jim dávají provozovatelé hazardních her.

Dokonce i tradiční letorijní společnost Sazka se přizpůsobuje době. Klasické číselné loterie loni tolik netáhly, protože balík peněz, o nějž se hrálo, nebyl tak lákavý.

"Nepřilákali jsem lidi, kteří normálně nesázejí. Jackpoty loni padaly častěji, než je obvyklé, a tak se nenahromadilo tolik peněz. Jen jednou překročil jackpot 60 milionů a víme, že až 80 milionů budí výraznější reakce," říká Zdeněk Zikmund, mluvčí společnosti Sazka.

Loterijní gigant utržil loni od sázejících 5,6 miliardy korun, což je o několik set milionů méně než v předchozím roce. Také výstavba Sazka Areny vzala společnosti hodně sil, a tak s herními novinkami, od nichž si slibuje další zisky, přijde až letos. Sazka chce nyní víc oslovit mladé lidi, kteří, než by čekali s losem v kapse na číselnou kombinaci, hrají o peníze on-line.

"Je tu velký prostor pro náš nový centrální loterijní systém s interaktivními videoterminály. Loni jsem spustili pilotní provoz a nyní bychom chtěli expandovat až na deset tisíc terminálů v hernách a sportklubech," uvádí Zikmund.

Svého stropu zřejmě dosáhly také příjmy kurzovních sázkařů.

Nezvedla je ani olympiáda, ani loňské fotbalové mistrovství Evropy v Portugalsku.

"Už v roce 2003 se kurzové sázení dostalo na vrchol. Ziskovost kanceláří byla loni lepší, ale loni vyhrávali favorité, takže se lidé lépe strefovali," hodnotí uplynulý rok Vratislav Randa, spolumajitel Tipsportu.

Pravidla pro hazard mají v Česku zpřísnit. Odborníci po tom již dlouho volají. "Nabídka hazardních her je v Česku extrémně vysoká a trh je nedostatečně regulovatelný. Tvrdá data říkají, kolik dospělých se už s hazardem setkalo, a podle nich je přístupnější než jinde. Dokonce liberální Nizozemsko zpřísnilo podmínky provozování automatů, stejně tak Rakousko," upozorňuje Karel Nešpor, primář oddělení pro léčbu závislostí v bohnické psychiatrické léčebně.

Ministerstvo financí proto připravilo novelu loterijního zákona a otevřít hazardní byznys bude nákladnější. Stát chce také lépe vidět, na jaké veřejně prospěšné účely jdou zákonem stanovené odvody provozovatelů her a loterií. Loni tak firmy odvedly celkem 2,1 miliardy korun.

"Pokud parlament schválí navrženou novelu loterijního zákona, budou muset provozovatelé zveřejnit, komu přesně tyto peníze poskytli," připomíná Prouza.

Pavla Nováková,
Kateřina Koubová