casopis Billiard Info

Mistrovství Evropy seniorů 2005 Itálie - Janov

Série Evropských mistrovských šampionátů končí tradičně na sklonku léta seniorským kláním. Do nejnovějšího Chryslera 300 nastoupila ve čtvrtek naše reprezentace ve složení Ilona Žalmanová, Jiří Korn, Milan Stojka a Pavel Halamka. V osm večer se od Harlequinu vydali na cestu 1200 km dlouhou, do Italského Janova. Řídil Jirka Korn, nenechal se vystřídat i když na něj z elektronické navigace histericky řval ženský hlas, aby si odpočinul a dal si kafíčko. Jirka jel tak rychle, že i s krátkými přestávkami jsme dorazili do Janova v osm hodin ráno. U nás, ve Švýcarsku, Rakousku a Itálii Jirka dodržoval rychlost, ale potemnělým Německem jsme se řítili rychlostí 230 km/hod. Lehce jsme našli hotel, horší to bylo s hernou. Ta byla vzdálena od hotelu plných 20 minut jízdy. Neklimatizovaná basketbalová hala skrývala 35 stupňové vedro, dvanáct devítkových stolů a šest sedmičkových stolů na Blackball. Pak hurá spát na hotel, psychicky se připravit na slavnostní večerní zahajení. Slavnostní nástup proběhl v hale a ze všech lilo. Italský hráč Campagnolo chodil a všem se omlouval slovy, "každý rok je zde maximálně na začátku září 20 stupňů a teď ty horka?"

14.1 nekonečná

V nejtěžší kulečníkové disciplíně nastoupili všichni naši reprezentanti. Naštěstí si s námi los nezahrál habaďůru, jako s Angličany. Ti po tisících ujetých kilometrech, dorazili do Janova aby hráli první kolo bez protestů. Naše naděje na úspěch byly nepatrné. Nekonečnou hrají samí zkušení kulečníkoví harcovníci, kteří mají výši svých největších brejků v oblasti trojciferných čísel. Naši reprezentanti jeli na ME s brejky Stojka 30 bodů, Korn 27 bodů a Halamka 39 bodů. Náš případný úspěch vychází z naší perfektní hry a dezorientovaného soupeře. Jak to tedy dopadlo?

Halamka Pavel - Hakkola Esko (Finsko) 79:100
Klasické vození se na vítězném obláčku. Vedl jsem o 20 bodů a připravoval se psychicky na další kolo. Najednou jsem zjistil, že prohrávám, začal jsem dělat nesmyslné, leč pro mne klasické chyby a byl konec. Naprosto zbytečně jsem prohrál. S tímto výkonem bych nepostoupil ani v naší nováčkovské soutěži. Hlavou se mě nesla otázka:"co zde dělám?"

Halamka Pavel - Hakkola Esko (Finsko) 79:100
Klasické vození se na vítězném obláčku. Vedl jsem o 20 bodů a připravoval se psychicky na další kolo. Najednou jsem zjistil, že prohrávám, začal jsem dělat nesmyslné, leč pro mne klasické chyby a byl konec. Naprosto zbytečně jsem prohrál. S tímto výkonem bych nepostoupil ani v naší nováčkovské soutěži. Hlavou se mě nesla otázka:"co zde dělám?"

Halamka Pavel - Jarlëdal Sten (Švédsko) 80:100
Švéd je několikanásobným mistrem Evropy, nicméně hrál špatně, já hrál ještě hůř a tak to dopadlo, jak to dopadlo. Švéd skončil nakonec v semifinále. Rozloučil jsem se s mojí nejoblíbenější disciplínou. Ahoj!

Stojka Milan - Eriksson Hans (Švédsko) 97:100
Milan hrál výborně. Vynikající Švéd jej trochu podcenil, něco vyklepal a než se rozkoukal, Milan vedl 53:14. Zahrál brejky 20 a 21 bodů. Pak začal Hans Milana prohánět, když nedal, nezadal. Dramatická vložka přišla za stavu 90:80 pro Milana. Švéd nedal a nezadal. Milan trefil a zahrál 7 bodů. Vedl 97:80, ale nepovedla se mu jistota. Švéd srovnal na 97:94, ale zkazil brejk. Milan však neměl co hrát, zariskoval, netrefil a Hans dohrál. Škoda, Milan mohl vyhrát, ale nepovedlo se.

Stojka Milan - Östlund Silver (Švédsko) 59:100
Milanův soupeř, při jeho formě, měl být pouze formalitkou. Milan se však nakazil špatným výkonem Švéda a začal také kazit. Silver se však vzpamatoval, ztratil z Milana respekt, přestal kazit a zápas dotáhl do vítězného konce.

Korn Jiří - Hann Arie (Holandsko) 100:47
Jirka měl v prvním kole volný los, a tak nastupoval ke svému zápasu až ve dvanáct hodin. Nicméně, nic neponechal náhodě a deklasoval soupeře nevídaným způsobem. Jirka se jako jediný udržel v A straně pavouka.

Korn Jiří - Johansen Jan M. (Norsko) 28:100
Johansen porazil výborného Jarlëdala, porazil i Jirku, hrál výborně a na co viděl, to dohrál. V podstatě, když Jirku pustil do hry, Jirka nepotrestal. Zde se nedalo nic dělat, bylo to nad síly Jirky, Jan hrál na úrovni našeho Křenka nebo Gavenčiaka.

Korn Jiří - Geisen Günter (Německo) 38:100
Jirka bojoval srdnatě s jedním z nejlepších hráčů Evropské historie Güntrem Geisenem. Ten nastoupil do zápasu s Jirkou 38 bodovým brejkem. Jirka dokázal zahrát 19 brejk, ale stejně vysoko prohrál. Günter je špičkou nejenom v seniorské třídě, ale i v otevřených kategoriích evropského kulečníku. Je i vícemistrem Evropy z roku 1981, to jsme o poolbilliardu ještě nic nevěděli. Prohrát s ním není žádná ostuda.

Závěrem:
Semifinále bylo okořeněno účastí snookerového hráče, Brita Evanse. Ten hrál s Karlem Hanscho z Rakouska. Tentokrát si Karl Steva pohlídal a dost suveréně jej porazil 125:43. Brit "vyhořel" na prostředních dírách, kde se dopujstil rozhodujících chyb. V druhém Německém semifinále deklasuje Damm několikanásobného mistra Evropy Geisena 125:57, když mu zahrál brejk 65 bodů. Finále bylo koncertem Hanscha, který hrál o mnoho jistěji, řešil několik těžkých situací neuvěřitelnými kombinacemi, při kterých jej čekal aplaus plné haly. Hanscho Karl se tak stal poprvé mistrem Evropy a prorazil hegemonii Německa a Švédska.


senioři 8 ball
Do seniorské soutěže se v ženách zapojila i Ilona Žalmanová. V této soutěži a v devítce už hrajeme všichni. Po nekonečné, kde se dokázal prosadit pouze Jirka Korn, byli všichni "nadržení" na osmičku. Jenže jsme nebyli sami, soupeři chtěli také vyhrávat.

Korn Jiří - Oeschger Daniel (Švýcarsko) 6:7
Jirka pozdravil svého soupeře a zahrál dvě čisté hry. Vše vypadalo dobře, ale přišly chybičky a ty Daniel využíval. Jirka neustále vedl, 4:2, 5:4, 6:5, ale pak za stavu 6:6 nedokázal dohrát po faulu stůl a soupeř jo. Škoda, v B straně jej čeká velmi silný Rakušan.

Korn Jiří - Wallner Johan (Rakousko) 1:7
Johan nastoupil velmi soustředěný, zrovna tak i Jirka. Ale Johanovi se tradičně proti nám velmi dařilo, Jirku vůbec nepouštěl na stůl. Dohrál čtyři čisté hry a to se těžko vyhrává. Jirka se tak loučí s osmičkou.

Stojka Milan - Damm Thomas (Německo) 2:7
Thomas se probojoval do semifinále nekonečné, čili Milana čekal těžký soupeř. Přesto jej pustil na začátku na stůl, ale Milan nedal a za chvíli svítilo na ukazateli skóre 0:6. Pak šel Milan na stůl, zahrál dvě čisté, ale pak mu nespadl rozstřel a zápas tím skončil.

Stojka Milan - Kristensen Jan (Norsko) 6:7
Vypadalo to jednoznačně, Milan hrál výborně, vedl 2:0, 4:2 a 6:4. Urputně vybojoval každý bod, pak ale Jan kontroval čistou hrou a srovnal. Poslední hra byla velmi nervozní a taktická. Nakonec po velmi těžké kouli Milan hraje osmičku, ale nedává a bílá dochází do díry. Hořkou pilulku musel Milan spolknout touto prohrou. Nicméně také tím v osmičce končí.

Halamka Pavel - Evans Steve (Anglie) 3:7
Evans je v době, kdy šel se mnou hrát, v semifinále nekonečné. Silný soupeř, těšil jsem se. Hned jsem zahrál třikrát čistou, vedl jsem 3:1 a byl na koni. Kůň mě však brzo shodil. Koule, které jsem první tři hry trefoval, se najednou začaly vyklepávat. Evans každou vyklepanou potrestal dohrávkou. Prohrál jsem, ale šance byla. Evans je snookerový hráč a brejk má 128 bodů.

Halamka Pavel - Kovačič Jozo (Chorvatsko) 2:7
Chtěl jsem, moc jsem chtěl, velmi jsem chtěl. Zahrál jsem první čistou, ale nepřihrál jsem si na poslední barevnou. Chorvat dohrál, pak jsem dohrál já na 1:1. Pak mě nespadl rozstřel a chvilku mi nepadal dál. Kovačičovi padal, dohrál pět čistých her, stav byl 1:6. Lidičky, ta bezmocnost. Dal mi šanci, 2:6, ale vzapětí mi jí vzal, prohrál jsem, bezmocně. Následuji Milana, končím i v osmičce, bez jediné výhry.

Žalmanová Ilona - Hutler Sylvia (Rakousko) 2:5
Ilona si konečně po čtyřech dnech zahrála, jenže se nedařilo. Vyklepla dvě důležité koule a ty jí stály dva body. Velmi přísné, soupeřka takticky basovala, nenahrávala a s tím si Ilona nevěděla rady.

Žalmanová Ilona - Nöllgels Ans (Holandsko) 4:5
Ilona nastoupila rozhodnutá napravit svou vnitřní reputaci z prvního zápasu. Po čisté hře vede 1:0. Je o dvě třídy lepší než soupeřka, ale koule jsou kulaté. Nakonec vede 4:2 a na Ans by si vsadil jen blázen. Kulaté koule však tropí Iloně neplechu, i když se jim snaží poroučet. Náhle je stav 4:4, Ans má na stole pouze černou, Ilona dvě koule. Série bas, pak Ans dělá chybu a Ilona dává předposlední kouli, ale ta se zastavuje neuvěřitelně v díře. Ans pak doklepává a vyřazuje Ilonu z osmičky.

Závěrem:
V ženskem semifinále se střetla favoritka Němka Klara Lensing s Švýcarkou Monikou Oeschger a suveréně postupuje do finále. V něm se střetla s Angelikou Weber, která překvapivě vyřadila Finku Frosterus Marjelu 5:4, když té spadla bílá při přívodu na černou. Ve finále jednoznačně vládla Lensing, vyhrála 5:2. Angelice nutno přiznat obrovské zlepšení, viděl jsem jí hrát na čtyřech ME, tentokrát hrála výborně. V mužském semifinále vystřídal zbylé Němce Sten Jarledal, jeho soupeřem byl další Němec, vynikající Günter Geisen, šestinásobný mistr Evropy. Geisen začal s chybami a prohrával 1:5, pak se vzpamatoval a nedával Jarledalovi šanci. Jumpoval z basy osmičku véčkem do díry, mydlil Švéda jak Husiti na Vítkově hoře. Vyhrál v krásném zápase 9:5!


senioři 9 ball

Na devítku, coby odpočinkovou disciplínu, se zase všichni těšili. Né, že bychom se u hry váleli, ale přeci jenom u ní člověk nemusí tak přemýšlet, jako u nekonečné a osmičky. Bohužel ji všichni výborně umí a tak je velmi těžké se prosadit. Los nám všem přisoudil nevyzpytatelné soupeře.

Halamka Pavel - Kovacic Jozo (Chorvatsko) 3:9
Že budu mít tak brzo možnost odvety za osmičku, to jsem netušil. Začal jsem dobře, po dvou kombinacích, hodných Vlasty Hájka z Plzně, jsem vedl 2:0. Pak jsem ale nedohrál dvě koule, nedal jsem po čisté hře devítku a byl jsem zase na dně. Kupil jsem chybu na chybu, ruce neposlouchaly, oči neviděly a byl tu konec. Bezmoc, nevím, nechápu co se mnou je.

Halamka Pavel - Campagnolo Giani (Itálie) 6:9
Giani je velký sympaťák a navíc několikanásobný medailista z ME. Je i spolupořadatelem letošního seniorského ME. V B straně se ocitl po prohře se svým týmovým kolegou Renzi. Rozstřelil jsem a tradičně hraji těžkou čistou. Rozstřelil i soupeř, nic nespadlo a já dohrávám i podruhé. Opět, jako několikrát před tím, vše vypadá dobře. Jenže nedávám jednoduchou devítku, stav je 1:1, pak nedám ještě další dvě a najednou prohrávám 1:7. Poprvé se mátořím a esem, dvěma čistými a nějakým trestem za chybu, stahuji na 6:7. Tady se však rozhodlo podruhé, nedávám devítku, Giani ano a navíc mi po rozstřelu dohrává stůl. Prohrávám, výsledek vypadá dobře, ale jako jediný zůstávám na ME bez jediné výhry.

Korn Jiří - Jenkins Neil (Anglie) 6:9
Jirka nechytil začátek a prohrával 1:4, pak se vzpamatoval, dal nějaké koule a srovnal stav na 6:6. Devítkové štěstíčko však Jirkovi nepřálo, přálo Angličanovi. V závěru nic nevyšlo, koule vyjížděly z basy, vyklepávaly se v dírách, prostě konec. Problémy s hrou mají i ostatní hráči, ale nějak to doklepou, my to tentokrát neumíme.

Korn Jiří - Rywotzky Jörg (Německo) 3:9
Jörg je vynikající německý hráč. Několikrát již stál na stupních vítězů, pravidelně nastupuje i v německém týmu. Jirka hrál slušně, ale jakoby zakřiknutě. Stav měl vypadat opačně, ale Jirka nedotahoval hry do konce. Jörg trestal, až byl konec. Jirka tedy končí i v devítce.

Stojka Milan - Radic-Pikela Sinica (Chorvatsko) 6:9
Milan začal sice čistou hrou, ale to zápas nerozhoduje. Dokázal zde hodně, dotáhl vedení Sinici z 1:5 na 5:5. Pak nedohrál, Sinica ano, Milan se zmohl na další bod až za stavu 5:8. Prohrál nakonec 6:9, hrál dobře, ale přišlo pár chyb, které zápas rozhodly. Jako tradičně na tomto ME jsme všichni v B straně. Snad Ilona???

Stojka Milan - Santos Manuel (Španělsko) 9:8
Milan si liboval, to je jednoduché, soupeř hraje slabě. Nastoupil do zápasu nekompromisně, trestal každou chybičku a brzo vedl 8:2. Nebyl by to ale Milan Stojka, aby se něco nestalo. Náhle přišly neuvěřitelné chyby, jedna za druhou a stav byl náhle 8:8. Milan musí děkovat kulečníkovému bohu, že Španěl vyklepal šestku a Milan dohrál těžkou pozici. Dle slov Milana: „Kdybych tohle prohrál, sednu na vlak a jedu domů. Cestou vyskočím na mostě a utopím se.“ Naštěstí vyhrál a hraje dál!

Stojka Milan - Chapman Martin (Anglie) 9:8
Milan si v těchto výsledcích libuje, s Martinem se tahali po bodu celý zápas. Martin Milana tak trochu podcenil a ten jej za to potrestal v nervózním závěru těžkou dohrávkou. Milan tedy postupuje dál.

Stojka Milan - Hauser Hansruedi (Švýcarsko) 4:9
Milan zkusil nemožné. Švýcar byl sice výsledkově dobrý, ale Milan byl v těžké pohodě. Oba si udrželi rozstřel do stavu 2:2. Pak přišlo to, co provází naše výkony na tomto ME. Smůla v nepřesných přihrávkách, výborně zahraná koule, ale bílá se pomalinku kutálí do výborné pozice. Ale kutálí se dál, až do basy! Soupeř zahraje nepřesně, ale nenahraje. Švýcar byl lepší, Milan nedal kontaktní kombinaci a to asi rozhodlo. Milan tak dopadl nejlépe z mužské části reprezentace.

Žalmanová Ilona - Nöllgels Ans (Holandsko) 6:3
Ilona měla Ans co vracet, letošní prohru v osmičce a z minulého roku prohru v devítce. Milan Stojka jí takticky připravil a Ilona taktiku plnila. Vedla 4:1, ale sama si vše zdramatizovala, když na stole nechala dvakrát jednoduchou dohrávku. Za stavu 4:3 se Ilona rozčílila a dvakrát dohrála celý stůl. Její příští zápas už bude o medaili!

Žalmanová Ilona - Weberstetter Ilia (Německo) 3:6
Ilona měla před sebou velmi těžký úkol. Ilia porazila favoritku Lensinger, svojí krajanku 6:0 a tak nastoupila v roli favoritky. To dala znát hned v prvních třech hrách a vedla 0:3. Ilona pak získala tři body, ale Němka zápas suveréně dotáhla do vítězného konce. Na Ilonu čeká B strana.

Žalmanová Ilona - Weber Angelika (Německo) 6:4
Je to tam! Ilona hrála velmi dobře takticky, hru si připravila a pak udeřila. Prohrávala 1:2, vedla 3:2, prohrávala 3:4, ale rozhodující hru na 5:4 zkušeně dohrála. Naštěstí Angelika nedala šestku, Ilona měla psychickou výhodu jednoho bodu náskoku a tak to tam prostě naházela. Vítězí a má minimálně bronz!

Žalmanová Ilona - Ganze Brigite (Německo) 6:4
Všichni se dívali, do závěrečných bojů na ME se dostávají jen zkušení borci. Nikdo s Ilonou nepočítal, hráčka Hradce Králové, nebo BC Garáž, chcete-li, se kulečníkově zbláznila, nebo prostě začala prodávat to, co umí. Sebevědomí jí stouplo a všichni viděli že umí. Trestala chyby soupeřky, tvrdě a nekompromisně. Za stavu 4:4 se rozhodla, že si finále nenechá vzít a dohrála na co viděla.

Žalmanová Ilona - Weberstetter Iliia (Německo) 5:6
Ilona měla výhodu, že neměla co ztratit. Jednoznačnou favoritkou byla Ilia Weberstetter. Ke stolu na finálový zápas přišel někdo úplně jiný. Ilona si nakřídovala a než se všichni diváci usadili, vedla 4:0 do 6 vítězných. Na Ilonu se přišli podívat snad všichni hráči i obyvatelé Janova. Přišli i ti nejlepší Němci, Švédové i Italové. Ti všichni pochvalně luskali, když viděli, co Ilona trefuje a dohrává. Pak se probrala Illija, když Iloně spadla po těžké šestce bílá do díry. Dohrála na 4:1 a bohužel se vzpamatovala. Náhle to bylo 4:3. Němka přeci jenom udělala chybu a nedala devítku, Ilona jo a bylo to 5:3. Iloně znovu padá bílá, když dohrála těžký stůl a stav byl 5:4. Němka rostřelila, dala 1+2+3, ale zabasovala se, netrefila, faul a na stole se postavila kombinace. Nikdo v hale ani nedutal, Ilona si v klidu vše vyměřila, postavila bílou, zatempovala. Zahrála ale náběhem, zbytečně, dala devítku přes čtyřku, řvali jsme a skákali, ale bílá jde za devítkou do díry! Mohl být konec a zlatá, ale hrálo se dál, drama pokračovalo. Němka si staví bílou a hraje, nedává černou, Ilona, za potlesku celé haly dává, ale bílá jí jde do těžké pozice. Zahrává devítku na střed, ale trefuje růžek, Illija devítku dává a stav je 5:5. Nervy jsou napnuté k prasknutí, Iona zahrává basu, Ilia netrefuje. Ilona po faulu zahrává 3+4, ale vyklepává pětku. Na stole je však velmi těžká pozice, nikdo by si na Němku nevsadil. Ilia trefuje náhle vše, i osmičku v pozici těsně za prostředním diamantem, když musela hrát velmi těžký oliz. Bohužel nevyklepala devítku, dala jí, podařilo se jí neuvěřitelně obrátit prohranný zápas na 5:6. Ilona se dopustila dvou chyb, ale v takovéto atmosféře je to vynikající výsledek. Ilono, gratulujeme!

Závěrem:
Mohli jste si přečíst komentář závěrečného finálového zápasu žen. U konce finále žen, začínalo finále mužské devítky mezi Němcem Thomasem Dammem a domácím Italem Margolou. Můžu směle napsat, že takové chyby, kterých se po celý zápas oba dopouštěli, jsme u Ilony nebo Ilije neviděli. Těch nedaných jednoduchých koulí může více litovat Margola. Nakonec prohrál 9:11. V semifinále porazil Švéda Erikssona 11:3, a Damm svého reprezentačního kolegu Andrease Leykamma 11:9. Devítka skončila pro Českou republiku vynikajícím úspěchem, stříbrnou medailí. To nikdo netušil a nečekal. Vše díky Iloně Žalmanové, celá Evropa teď ví, kdo to je. Jirka Korn má natočenou se svým pěveckým združením Čtyř Tet naši hymnu. Bývala by ji Ilona uslyšela přede všemi. Takhle jsme ji pustili v autě a z plna hrdla zazpívali.


senioři týmy

Los si s námi zahrál, opět jsme v horní části pavouka a v prvním kole máme silné Švýcary. Ale dnes není z čeho vybírat. Taktika velela, pokusit se vyhrát, pak nás čekají Němci. Na ty nemáme, ale při prohře nás čeká přijatelný los v B straně, Španělé, Britové a pak někdo z dvojice Itálie a Švédsko. To bylo naše velmi skromné přání.

Česká republika - Švýcarsko 1:2
Švýcaři nás minulý rok vyřadili z pavouka, věřili si i tentokrát. Nejdříve byla dohrána nekonečná. V té nastoupil Pavel Halamka s Känelem. Halamka vedl 13:9, Švýcar zahrál brejk 32 a 23 bodů, šel do vedení 13:64. Vedl ještě 82:20. Pak Halamka zahrál brejk 14 a 13 bodů, ale Švýcar si výsledek pohlídal a získává první bod pro Švýcary poměrem100:55. Druhý zápas v devítce, mezi Stojkou a Hauserem, odveta za jednotlivce. Celý zápas se oba střídali ve vedení. Hauser vedl po chybě Milana 8:7 a měl devítku před dírou. Frajersky se natáhl, při tempu se rozhlížel a nedal. Stav 8:8 Milan už nepouští. Po chybě Hausera dohrává na 9:8 a vyrovnává stav zápasu na 1:1. Vše má v rukou Jirka Korn, v této chvíli prohrává 2:6 do sedmi vítězných bodů. Začíná dohrávat, hraje exelentně a srovnává na 6:6. Navíc po faulu dohrává stůl. Byl tam jeden problém, Jirka jej vyřešil jistotou. Jeho soupeř Oeschger Daniel se však v tento moment zbláznil a neuvěřitelně těžký stůl dohrál na 6:7. Tím získal pro Švýcarsko rozhodující druhý bod. My jdeme do B strany, kde nás čeká silný tým Norska.

Česká republika – Norsko 0:3
Nastoupili jsme s obrovským odhodláním prolomit smůlu tohoto mistrovství. Milan Stojka vše propočítal a stanovil taktiku. Na nejsilnějšího Nora Johannsena obětoval v nekonečné Jirku Korna. Johannsen hrál výborně, rychle a s brejky 31 a 29 bodů poráží Jirku 39:100. Jako druhý skončil zápas Milana Stojky v devítce. Ještě vedl 8:7, ale vyklepal osmičku, soupeř Oyen vyrovnal na 8:8.Pak přišla chybička Milana na trojce a Jan Oyen dohrál. Prohráli jsme zápas, osmička se nemusela dohrávat. Nicméně jsem prohrával už 2:6, díky vlastní nemohoucnosti s Björnem Strandhusem. Pak se mi trošičku zbláznily ruce a potrestal jsem Nora za chyby dohrávkami. Zkorigoval jsem stav na 5:6, ale v tuto chvíli Milan prohrál devítku a tak jsme nedohrávali. I týmy dopadly tak, jak jsme dopadli individuálně.

Závěrem:
Oba naši soupeři, jak Švýcarsko, tak Norsko, to dotáhli až na vynikající páté místo. Obsazení semifinále je již tradiční, neustále se zde točí čtyři týmy, Německo, Švédsko, Rakousko a Itálie. Několikanásobní mistři Evropy Němci si poradili lehce s Itálií 3:0 a ve finále i s oslabenými Švédy rovněž 3:0. Švédsko se dostalo do finále přes Rakousko, vyhráli 2:1 a rozhodující bod získal Hammer, když porazil letošního čtrnáctkového mistra Evropy Karla Hanscho 100:64! Švédové přijeli jen se svým nejlepším, Stenem Jardedalem. Přesto se jim podařilo probojovat až do finále.


ME Blackball 2005

Blackball je specifická kulečníková hra. Hraje se na stole o velikosti sedmistopého stolu. Díry jsou záměrně zmenšené a hraje se osmička. Oproti normální osmičce je zde změna, že se může hrát na kouli soupeře přes mantinel a není to faul. Toto ME je otevřené věkově a navíc se hraje smíšené, ženy i muži. Je to ME, na které se sjíždějí specialisté z celé Evropy. Není proto jednoduché uspět. Naše reprezentace zasáhla do bojů poprvé v roce 2003 v Belgii. Pavel Halamka dosáhl na deváté místo. Protože se hraje u příležitosti ME seniorů, reprezentují ČR senioři. Letos se přihlásili Jirka Korn, Ilona Žalmanová a Pavel Halamka.

Korn Jiří - Treüke Mark (Švýcarsko) 3:7
Jirka jako obvykle hrál takticky dobře, ale hůře se na stole orientoval. Náhle je na vše málo místa, malý stůl sice působí lehce, ale pouze na trefení koule do díry. Jak se hráč dotkne ostatních koulí na stole, je konec. Mark přijel specielně na blackball a lépe se vypořádal i s nepříznivým postavením koulí. Jirka nakonec uhrál tři body, ale byl se svou hrou spokojen.

Korn Jiří - Milani Mauro (Itálie) 6:7
Jako na houpačce si museli oba hráči připadat, o skore se od začátku tahali jak dvě malé děti o lopatku na pískovišti. O jeden bod měl štěstí Ital a ukončil tak pouť Irky letošním blackballem. Ač hrál Jirka pět čistých, nestačilo to.

Halamka Pavel - Chapman Martin (Anglie) 5:7
Začal jsem jako obvykle obstojně, dvě čisté proti snookerovému hráči jsou hezké, ale hraje se do sedmi bodů. Za stavu 5:5 jsem dal osmičku véčkem, ale bílá se kopla o jinou kouli a spadla do díry. Za stavu 5:6 jsem dal těžkou kouli s přívodem na osmičku, bílá mi spadla do díry, když se kopla s koulí soupeře a mě tím kopla do B strany. Jedno je jisté, konečně jsem si zahrál. Martin nakonec skončil na pátém místě.

Halamka Pavel - Tomati Francesko (Italie) 1:7
Nespadlý rozstřel na velkém stole ještě nemusí nic znamenat. Při blackballu mnohdy znamená čistou hru soupeře. Dostal jsem šanci za stavu 0:4 z basy. Nedal jsem. Za stavu 0:6 mi spadl rozstřel, dohrál jsem, 1:6. Rozstřelil soupeř a tím jsem skončil s blackballem. Za celý zápas jsem mohl hrát na 7 koulí, jednu z basy a šest jsem dal. I takový může být kulečník v prvním kole B strany. Soupeř skončil na devátém místě, když prohrál s vítězem, Portugalcem Bruno.

Žalmanová Ilona - Prochilo Pietro (Itálie) 2:7
Ilonka bojovala před mnoha diváky s velmi silným Italem, zahrála moc pěkně, uhrála dva body. Mohla uhrát i víc, ale bílá neposlouchala a neustále se schovávala mezi koule soupeře. Ilonka neporušila naše béčkové prokletí.

Žalmanová Ilona - Silva Joao (Portugalsko) 7:0
Sympatický mladík, portugalský specialista přijel na blackball spoustu kilometrů. Odehrál první kolo, prohrál těsně 6:7. S Ilonou měl hrát od 17.00 hod. Na zápas dorazil v naprostém poklidu v 18.30!!! Hrozně moc se divil, že mu zápas skrečovali!

Žalmanová Ilona - Renzi Ezio (Itálie) 2:7
Ezio je vynikající na devítkovém stole, své umí i na malem blackballu. Ilona škrabala, kousala, ale nešlo to. Nicméně se z naší výpravy dostala nejdál. Tento zápas brala jako přípravu na devítku.

Závěrem:
Blackball je pro mnohé z nás velká neznámá. V minulosti jsme se dokázali poprat s soupeři lépe. Nicméně výsledkově jsme dopadli absolutně nejhůře z celé české blacballové historie. Výsledek z blackballu jen potrhuje naší bezmocnost na letošním ME seniorů.


ME blackball 2005 týmy

Čekali jsme, před koho nás los postaví. Byl nekompromisní, naši soupeři, Holanďani, nakonec ME vyhráli. Nemyslím si, že bychom neuměli zahrát, ale ve vypjatých chvílích to prostě nešlo a ty rozhodují.

Česká republika – Holandsko 0:3
rozhodují.Nastoupili jsme v nahlášené sestavě Korn, Žalmanová a P. Halamka. Jirka prohrál 0:7, já s třetím v individuální disciplíně 1:7a Ilonka nedohrávala zastavu 1:4. Výsledek 0:3 a B strana.

Česká republika – Španělsko 1:2
Měli jsme šanci, Ilona nastoupila na nejlepšího Španěla Sancheze 2:7, ale hrála výborně. Pak se mně podařilo vyhrát zápas s Santosem 7:4. Byl to můj jediný vyhraný zápas na tomto ME!!! Vše měl v rukou Jirka Korn, ale za stavu 6:6 mu jeho soupeř Galardo dohrál čistou hru a my mohli cestovat domů.

Závěrem:
Neměli jsme tentokrát na ně, pokusíme se u nás uspořádat MR v blackballu a uvidíme nejenom zájem, ale může se najít specialista, který může v Evropě hodně dokázat. ME seniorů 2005 pro nás skončilo. Jeli jsme smutní, ale pak se naše tváře rozjasnily. Vždyť vezeme stříbrnou medaili Ilonky Žalmanové, a to je málo???????????

Ať žije příští ME v Polsku!

Pavel Halamka