TABÁKOVÉ NEŘESTI



Doutníkové tvary

Velikost a tvar doutníků má zásadní vliv na to, jak bude doutník chutnat a jak dlouho jej budeme kouřit. Dá se říci, že čím má doutník větší průměr prstýnku, tím více bude mít plnou chuť. Čím je doutník delší, tím je kouř chladnější. Proto doutník kouříme pouze do dvou třetin. Poslední třetina slouží jako filtr.

U doutníku měříme délku a šířku - jako průměr prstýnku. V Evropě se velikost doutníku udává v milimetrech. Například 127 x 13,5 mm (délka x průměr prstýnku). V Americe mají rozměry v palcích. Délka je v palcích a průměr prstýnku je měřen jako 1/64 palce. Pokud tedy v USA označují doutník 5 x 34, znamená to, že délka doutníku je 127 mm a 13,5 mm je průměr prstýnku. Většina výrobců se proto snaží udávat rozměry svých výrobků jak v palcích, tak i v milimetrech.

Všechny doutníky můžeme rozdělit do dvou základních kategorií. První kategorií jsou rovné doutníky, kterým se říká "parejos" (čti parechos). Druhou kategorií jsou doutníky, které mají nepravidelné tvary, těm říkáme "figurados".

Rovné doutníky
Jsou ty, které zná většina kuřáků, dělíme je dále do 3 základních skupin: "corona", "panatela" a "lonsdale".

Corona
Corony jsou základním měřítkem pro ostatní doutníkové tvary. Mají otevřený konec doutníku, který se zapaluje, a uzavřenou "hlavu" doutníku (konec, který dáváme do úst) a musíme jej proto oříznout. Tradičně měří od 133 mm až po 146 mm, při průměru prstýnku kolem 16,7 mm. Coronu můžeme kouřit zhruba 15 až 20 minut. Dnes má každý doutníkový výrobce ve svém portfoliu tento základní tvar. Corony slouží při obchodování k rychlému orientačnímu zjištění, v jaké cenové hladině se pohybují ostatní tvary doutníků. Patřím mezi jednodušší tvary, tudíž jsou většinou z nabídky nejlevnější.

Dalšími variacemi coron jsou následující tvary:
Petit Corona. Je to většinou krátká corona, která má délku 114 mm a průměr prstýnku 16,7 mm. Často jsou to oblíbené deseti minutové doutníky ke kávě.

Churchill. Je větší formát corony. Tradiční rozměry má 177 mm a 18,7 mm průměr prstýnku. Tuto velikost můžeme kouřit i více než 40 minut. Pokud se rozhodnete pro tento tvar doutníku, měli byste na něj mít dostatek času.

Robusto. Je kratší verze velkosti Churchill. Je to jedna z nejpopulárnějších velikostí doutníku. Tradiční rozměry jsou 127 mm na délku při průměru 19,8 mm. Tento tvar se kouří v průměru 20 minut.

Corona Gorda, někdy také nazývaná Corona Extra nebo Robusto Extra. Má rozměry 139,7 mm a průměr prstýnku je 18,3 mm. Tuto větší coronu si vychutnáme přibližně 25 minut.

Double Corona. Jak už sám název napovídá, je to doutník větších rozměrů (dvojitá corona). Tradiční rozměry jsou 196,8 mm délka a 19,5 mm průměr prstýnku. Tento tvar doutníku opět vyžaduje čas na příjemné vychutnání. Počítejte více než 45 minut.

Panatela
Je dlouhý tenký doutník, který byl dříve velmi populární. Zvláště ženy vyhledávaly elegantní dlouhé tenké doutníky. Tento formát má různou délku od 127 mm, kdy mluvíme o krátké panatele - "short panatela" až po délku 190,5 mm při průměru prstýnku od 13,5 mm až po 15,1 mm.

Lonsdale
Je doutník, který je všeobecně silnější než panatela, ale delší než corona. Klasická velkost lonsdalu je 165,1 mm délky a 16,7 až 17,5 mm tloušťky. Na tento typ bude stačit asi 30 minut.

Nepravidelné tvary doutníků
Někteří výrobci mají pro nepravidelné tvary doutníků své vlastní názvosloví, například doutník, který se nazývá "belicoso" se všeobecně přiřazen k typu "pyramid". Nepravidelné tvary doutníků jsou všeobecně náročnější na výrobu a jsou cenově dražší. Často se u nich během kouření mění chuť. Proto jsou tyto doutníky doporučovány spíše zkušenějším kuřákům.

Pyramid
Je doutník, který má tvar hlavy doutníku do špičky, do pomyslné pyramidy. Má široce otevřený druhý konec doutníku. Tento doutník má kónický tvar, proto u hlavy doutníku má průměr 15,8 mm a na druhém konci až 24,4 mm. Délku má mezi 152 - 177 mm.

Belicoso
Původně byl tvar belicoso krátkou pyramidou. Dnes jsou belicosa spíše corony gordy s hlavou doutníku mírně do špičky a s mírným rozšířeným a otevřeným koncem. Měří 127 mm na délku a průměr prstýnku může být až 19,8 mm.

Torpedo
Doutník tvaru torpeda, má špičatou hlavu, vypouklý střed a mírně uzavřený konec. Je to nejtěžší tvar k ubalení doutníku, a tudíž i jeden z nejdražších tvarů, protože jeho výroba vyžaduje již velmi zkušeného baliče.

Perfecto
Má oba konce doutníku kulatě uzavřené a prostřední část, stejně jako u torpeda je vypouklá. Rozdíl je v tom, že hlava perfecta je spíše kulatější a ne do špičky. Perfecto má různou délku od 114 mm až po 228 mm a může mít průměr prstýnku od 15,1 až po 19,1 mm. Například kubánské perfecto je výrazně menší a má špičatější hlavu než u jiných výrobců doutníků v karibské oblasti.

Culebra
Tento exotický tvar je vyroben ze tří panatel zapletených do sebe. Doutníky se musí rozplést a kouří se každý zvlášť. Jsou většinou dlouhé 127 - 154 mm s průměrem prstenu okolo15 mm. Dnes je tento tvar spíše raritou. Na našem trhu je populární tvar culebra u suchých doutníků značky Villiger Curly a Culebra, které se vyrábějí ve Švýcarsku.

Diademas
Je velký doutník, který má na délku 203 mm a více. Většinou má uzavřenou hlavu a druhý konec může mít otevřený nebo uzavřený. Běžný průměr prstýnku je tak 20,6 mm, ale může být i širší. Typickým příkladem takové doutníku je Stanislaw Cigar Jumbo.

S tvarem doutníku velmi úzce souvisí i jeho chuť. Robustnější a delší doutníky mají jemnější a plnější chuť, ale na druhé straně vyžadují delší dobu na vychutnání. Doutníky typu panatela mají chladný kouř, ale intenzivnější chuť. Nepravidelné doutníky, jako například typ torpedo nebo belicoso, mění svou chuť v průběhu kouření. Proto je ocení především zkušenější kuřáci. Ideálním tvarem pro začínající kuřáky je tvar robusto. Tento tvar má několik následujících výhod. Má snadný tah, většinou velmi dobře hoří a začínající či příležitostný kuřák může plně vychutnat charakter a chuť doutníku. Vhodným druhem doutníku je například Don Diego Robusto nebo Stanislaw Cigars Robusto z Dominikánské republiky a mnohé další.

pokračování příště

Michaela Koláčková
foto: Rostislav Čuřík