Trh zábavy
12/PROSINEC 2002  inzertní a informační měsíčník
ARCHIV
Automaty
Stolní fotbaly
Šipkové automaty
Kuželky, bowling
Kulečníky a příslušenství
Hokeje
Flippery
Jukeboxy
Simulátory
Výstavy
Články
Ostatní inzerce
FUNPORT
Adresář firem
Katalog zařízení
Bazar
Zábavní podniky
Výstavy
Pracovní místa
PARTNEŘI
FunPort - internetový portál pro zábavní průmysl
Svět zábavy - mezinárodní výstava zábavního průmyslu
Forbes - kontraktační výstava výherních automatů a ostatní zábavní techniky

Kompass
Komora zábavy - vyhlášky, zákony, informace
englishdeutsch

Tajemství doutníku - 6. pokračování

Výňatek z brožury TAJEMSTVÍ DOUTNÍKU autor Dr. Josef Stanislav

PŘENÁŠENÍ DOUTNÍKŮ

Doutníky přenášíme pomocí tzv. cestovních humidorů, speciálních zvlhčovacích kufříčků či doutníkových pouzder.

Doutníková pouzdra jsou vyráběna z kůže, kovu či dřeva. Existuje nepřeberné množství tvarů a velikostí. Záleží na oblíbennosti určitého tvaru či an počtu vykouřených doutníků denně.

Pokud v pouzdru není zvlhčovací zařízení, které by doutník uchovávalo při správné vlhkosti, tak vám doutník do druhého dne vyschne. Pouzdra chrání doutník pouze před vnějším poškozením.

Na českém trhu jsou vyhladávána kožená pouzdra značek Peterson, Lubinski nebo dřevěná pouzdra od českého výrobce Jirsy.

Pouzdra Lubinski
Některá pouzdra z dílny Lubinski jsou kombinací kůže a kovu.

ZÁKLADNÍ PARAMETRY DOUTNÍKŮ

Základní parametry doutníků jsou: druh, krycí list, barva, velikost a tvar.

Země původu je také důležitá, ale dnes je tabák globální komoditou a doutníky dělané v Dominikánské republice mohou obsahovat tabák z Kamerunu, Mexika či Nikaragui. Proto je důležité rozumět původu tabáku ve vašem doutníku, protože určitý typ tabáku může mít zrovna tu chuť, kterou hledáte.

Druh

Je pojmenování doutníku od výrobce a je označen na prstýnku doutníku. Doutníky se nyní vyrábějí ve 24 zemích. V loňském roce bylo celkem napočítáno 3 372 druhů doutníků, přičemž pod jednou značkou bývá vedeno okolo 10 druhů doutníků. Výroba vlhkých doutníků je soustředěna hlavně do karibské oblasti, kde nejvyšší hodnocením A1 jsou klasifikovány především doutníky z Kuby a Dominikánské republiky, kvalitní doutníky (hodnocení A2) vyrábí Jamajka, Honduras a Nikaragua.

Řada kubánských emigrantů zahájila výrobu i v Mexiku a v USA na Floridě.

Doutníky vyrábějí i ve Španělsku, hlavně na Kanárských ostrovech, dále na Filipínách, Indonésii a na Cejlonu...

Některé světoznámé značky doutníků se vyrábějí ve více zemích. Týká se to zanček, které se dříve vyráběly na Kubě. Po Castrově revoluci r.1959 mnoho výrobců doutníků emigrovalo do okolních zemí a vzali si s sebou své značky. Kuba proti této výrobě protestovala, nicméně dnes může být Punch vyráběn na Kubě nebo v Hundurasu, doutníky Partagas dělají jak na Kubě, tak i v Dominikánské republice. Tento problém dvojího původu se týká značek Romeo v Julieta, La Gloria Cubana, Fonseca, H. Upmann, El Rey del Mundo, Cohiba a Montechristo, doutníky vyráběné na Kubě rozeznáte podle malého nápisu Habano nebo Havana.

Jako náplň se používá většinou domácí tabák, rovněž tak vázací list. Krycí list bývá především z USA, Kuby, Dominikánské republiky a Kamerunu.

Náplň doutníků ovlivňuje chuť a sílu doutníků. Většinou se používá pěti stupňového hodnocení síly tabáku přičemž jednička je nejslabší a pětka je nejsilnější. Číslicí 2 až 3 bývají označovány doutníky střední síly, nejčastěji z Dominikánské republiky.

Cohiba
Nejznámější a nejdražší kubánskou značkou je Cohiba.

Pokračování příště