Trh zábavy
10/ŘÍJEN 2001  inzertní a informační měsíčník
ARCHIV
Automaty
Stolní fotbaly
Šipkové automaty
Kuželky, bowling
Kulečníky a příslušenství
Hokeje
Flippery
Jukeboxy
Simulátory
Výstavy
Články
Ostatní inzerce
FUNPORT
Adresář firem
Katalog zařízení
Bazar
Zábavní podniky
Výstavy
Pracovní místa
PARTNEŘI
FunPort - internetový portál pro zábavní průmysl
Svět zábavy - mezinárodní výstava zábavního průmyslu
Forbes - kontraktační výstava výherních automatů a ostatní zábavní techniky

Kompass
Komora zábavy - vyhlášky, zákony, informace
englishdeutsch

Orgány České kuželkářské asociace
a vyšší územně samosprávné celky České republiky
Kuželky a bowling

Vážení sportovní přátelé, v současné době se projevuje řada snah o vytvoření nových regionálních kuželkářských svazů v návaznosti na nové státoprávné uspořádání České republiky (vznik vyšších územně samosprávných celků). V této souvislosti si dovolím seznámit Vás s mým osobním názorem na tuto problematiku. Zdůrazňuji, že v tomto článku se nebudu vyjadřovat ke stávající struktuře dlouhodobých soutěží družstev, k tomu, zda je či není funkční, či k její případné změně. To by samo o sobě vydalo na dalších několik článků.

Pro osvěžení naší paměti si dovolím stručně popsat stávající stav. Již řadu let mají kuželkáři zřízeno celkem 8 oblastních kuželkářských svazů (Severomoravský, Jihomoravský, Západočeský, Severočeský, Východočeský, Jihočeský, Středočeský a Pražský kuželkářský svaz), které mají postavení "orgánu" České kuželkářské asociace (dále jen "ČKA"), dříve Českomoravského kuželkářského svazu. Tyto orgány převzala i ČKA a jejich existence je zakotvena ve schváleném Statutu České kuželkářské asociace (dále jen "statut"), jak je uvedeno v ust. čl. 3.1 písm. c) statutu.

Dle čl. 4.7 písm. b) schvaluje vznik, zánik a počet těchto regionálních kuželkářských svazů Výkonný výbor ČKA.

V rámci těchto oblastních (regionálních) kuželkářských svazů, až na několik výjimek jako např. Rudná (okres Praha-západ), se organizují a hrají veškeré mistrovské soutěže, kterých se účastní oddíly svým územním umístěním zařazené do příslušné oblasti (oblastního svazu).

A nyní k jádru věci. Vznik čtrnácli vyšších samosprávných celků (dále jen "VÚSC") nám zcela nově "rozparceloval" Českou republiku. Na tuto situaci již reagoval např. Český svaz tělesné výchovy, který ve všech těchto VÚSC zřídil odpovídající územní orgány s odvozenou právní subjektivitou. Obdobně reagovala i řada dalších sportovních svazů. Důvody, proč k tomu došlo, jsou celkem jednoznačné. Peníze. Pokud VÚSC budou mít potřebné finanční prostředky pro podporu různých sportovních aktivit, je možné se podílet na jejich utrácení. K tomu je však třeba vytvořit vyšším územně samosprávným celkům partnera pro jednání. A tuto funkci mají plnit právě ustavené územní orgány ČSTV. Jak vidět má to svoji logiku.

A nyní k nám kuželkářům. I já chápu snahu některých funkcionářů v stávajících oblastech o zřízení obdobných regionálních kuželkářských svazů, která je motivovánapodobně, jako v případě ČSTV. Nechci mluvit za své kolegy ve výkonném výboru, ale domnívám se, že pokud existuje vůle ze strany oddílů příslušného VUSC zřídit odpovídající regionální kuželkářský svaz, výkonný výbor by měl takovou iniciativu podpořit. Ale. Ano je tu i několik "ale". Alespoň pro mne osobně.

Při vzniku nového regionálního kuželkářského svazu, jako orgánu ČKA, nemám teď na mysli vznik občanského sdružení ve smyslu zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ale ve znění pozdějších předpisů, je třeba vzít v potaz, že se to netýká jen oddílů daného území, ale i řady dalších oddílů stávajících oblastních svazů. Pro příklad si dovolím, zcela teoreticky, zmínit situaci, která by nastala např. na území bývalého Severomoravského a Jihomoravského kraje. Tyto dva kraje byly rozparcelovány na Zlínský kraj (okres Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín a Zlín), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava a Ostrava-město), Olomoucký kraj (Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov a Sumperk) a Jihomoravský kraj (Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov a Znojmo). DaJší třiokresy bývalého Jihomoravského kraje (Třebíč, Zďár n. Sázavou a Jihlava) spolu s okresem Pelhřimov (bývalý Jihočeský kraj) a Havlíčkův Brod (bývalý Východočeský kraj) tvoří kraj Vysočina.

V případě požadavku vzniku např. Jihomoravského kuželkářského svazu, který by korespondoval s územím stávajícího Jihomoravského kraje, je zcela na místě otázka, co ostatní oddíly, které zastřešuje v současné době stávající Jihomoravský oblastní kuželkářský svaz? Jedná se o oddíly na území okresů Břeclav, Zlín, Jihlava, Kroměříž, Prostějov, Třebíč, Uherské Hradiště a Žďár n. Sázavou. Zůstane, v případě že nevznikne odpovídající Olomoucký kuželkářský svaz Vysočina, kam by mohly být zmíněné oddíly zařazeny, nadále také stávající Jihomoravský oblastní kuželkářský svaz? Ptám se, mělo by to nějakou logiku? Jak by potom měl rozhodnout Výkonný výbor ČKA? Zřídit nový Jihomoravský kuželkářský svaz a zrušit stávající Jihomoravský oblastní kuželkářský svaz. Nebo rozhodnout jinak. V každém případě by se na hlavy všech členů výkonného výboru snesla snůška nehezkých nadávek. A obdobných případů bychom mohli najít celou řadu.

Nejsem také přesvědčen, že by bylo správné, aby W ČKA direktivně rozhodl o zřízení nových regionálních svazů kopírujících nové uspořádání republiky bez ohledu na názor celé členské základny.

Domnívám se, že celou situaci je třeba řešit v rámci celého území republiky.

Považuji za důležité zjistit názor oddílů, zda chtějí stávající organizační strukturu změnit nebo ne. Pokud bude otázka případného vzniku nového regionálního kuželkářského svazu předmětem jednání VV ČKA, budu přinejmenším chtít znát názor všech oddílů, kterých se zřízení takového orgánu dotýká. Bez těchto znalostí nejsem schopen kvalifikovaně rozhodnout. Věřím, že všichni, kteří dnes uvažují o vzniku nového regionálního kuželkářského svazu jsou si vědomi všech rizik s tím spojených, zajistí si případný souhlas všech dotčených kuželkářských oddílů včetně stanoviska stávajícího oblastního kužel- kářského svazu, který stále oficiálně zastupuje všechny oddíly v dané oblasti.

Tímto způsobem také postupoval stávající Západočeský oblastní kuželkářský svaz, kde pak nebude problém ustavit odpovídající kuželkářský svaz na území Plzeňského a Karlovarského kraje. Byl bych velice nerad, kdyby tento můj názor byl prezentován jako odmítání vzniku nových kuželkářských svazů v návaznosti na nové územní uspořádání republiky. Tak tomu v žádném případě není. Budu velice spokojen, pokud se celý proces podaří zvládnout bez emocí a pocitu křivdy ze strany většiny oddílů jejichž členy také ve své funkci zastupují.

Jiří John