Trh zábavy
3/BŘEZEN 2001  inzertní a informační měsíčník
ARCHIV
Automaty
Stolní fotbaly
Šipkové automaty
Kuželky, bowling
Kulečníky a příslušenství
Hokeje
Flippery
Jukeboxy
Simulátory
Výstavy
Články
Ostatní inzerce
FUNPORT
Adresář firem
Katalog zařízení
Bazar
Zábavní podniky
Výstavy
Pracovní místa
PARTNEŘI
FunPort - internetový portál pro zábavní průmysl
Svět zábavy - mezinárodní výstava zábavního průmyslu
Forbes - kontraktační výstava výherních automatů a ostatní zábavní techniky

Kompass
Komora zábavy - vyhlášky, zákony, informace
englishdeutsch

Zábava pro stratégy
Přečetli jsme za Vás...

Hlavně si nespleťte virtuální svět se světem reálným! Strategické hry jsou jedinečnou příležitostí, jak se můžete stát bohem...

Strategie jsou bezesporu klíčovým typem počítačových her. Formovaly jejich pionýrská léta, stále patří mezi nejpopulárnější a rozhodně to nevypadá, že by se chystaly k ústupu. Naopak, novinky i plánované tituly dokazují jejich neotřesitelnou pozici.
   V každé správné strategii se hráč musí více či méně vcítit do role absolutního vládce situace. Jakkoli je mi formulování této pozice jako "božské" protivné, tak je jasné, že mnozí z vás si tak opravdu mohou připadat. Ovládat osudy celých vesnic a měst, dynastií, národů i armád, to už chce špetku "božského" vnuknutí při rozhodování ve zlomových momentech hry.
   Určitě nebudete muset příliš šátrat v paměti, abyste vylovili vzpomínky na tři hry, které patřily v minulosti k tomu nejpopulárnějšímu, co formovalo koryto veletoku strategických her. Šlo o Civilization, Dune a Transport Tycoon. S civilizací se poprvé představil legendární stratég Sid Meier a nechal nás propadnout závislosti, jakou jen může vytvořit takřka mateřsky laskavý dohled nad vlastním národem. Duna pak dokázala, že mohou vznikat velmi úspěšné hry na motivy proslulých literárních děl (Duna je slavný sci-fi román Franka Herberta) a konečně Transport Tycoon nás uvedl do role dohližitele nad dopravou osobní, nákladní, železniční, silniční, leteckou i lodní. Tyto hry by mohly sloužit jako generalizovaný, nicméně reprezentativní vzorek stylů, na něž se strategie bez rozdílu zaměřují. Můžete se, tak jako Civilization, stát pánem dění v rámci jednoho národa, jedné rasy, jednoho klanu. Stavíte obydlí, těžíte suroviny, sklízíte úrodu, budujete opevnění, vyvíjíte zbraně, rozšiřujete šiky poddaných, cvičíte bojovníky - a nakonec expandujete na úkor svých protivníků do dalších oblastí. Těchto her je velké množství. Ovládat můžete třeba historické národy z dob, kdy středem světa byl Řím či Atény a nejodhodlanějšími bojovníky samurajové. Tomu pochopitelně odpovídá celý design a vyznění hry. Strategické uvažování je podmínkou, podcenění zásobování týlu a bezhlavé vyzbrojování útočných vede jen na pokraj vzpoury vlastních poddaných. Máte-li chuť se stát tím, kdo vládne legendárním národům a kdo je posílá vstříc slávě i smrti, potom se po Age of Empires, jež v několika pokračováních boří žebříčky prodejnosti ipopularity. Prakticky stejný scénář úkolů na vás čeká i v hrách typu Duny, jde jen o jiné prostředí a technologie - vesměs mimozemské či vesmírné. Mimořádně populární jsou také hry se společnou jmenovkou Command & Conquer, které jsou ryze taktickým válečným bojem. Souboje můžete absolvovat, kdekoli si vzpomenete, ať už jde o místo, či čas určení. Historie se protíná s budoucností a ze Země do vesmíru je to jen kousek. Samostatnou kapitolu tvoří strategické hry příbuzné s Transport Tycoonem. Zde neřinčí zbraně, ale excelují grafy, statistiky, dlouhodobé ikrátkodobé prognózy a ekonomické ukazatele. Nemusíte se obávat nudy. Budování velkoměsta na zelené louce (jako v legendárních hrách) Sim City je skvělou zábavou. Klíčové je také rozdělení her podle způsobu ovládání. Dva hlavní proudy tvoří Real Time a Turn Based strategie. O co jde? Zjednodušeně o to, že hraní v reálném čase je naprosto volné a ničím neomezené, zatímco Turn Based znamená jisté omezení vašich kroků. Je to jako v šachu, máte určitý počet tahů, které můžete využít na posun jednotek, jejich přezbrojení, útok nebo další činnosti. Provedete svůj tah a čekáte na odpověď protihráče.
   Oba způsoby mají pochopitelně své zastánce i odpůrce. Na jakou stranu se přidáte vy?

Jakub Holý, Internet (QUO)


Novinky

Sacrifice
3D strategie z fantasy světa bohů, kouzelníků, čarodějů, krvelačných monster. Základní "surovinou" tu jsou duše zabitých, které obětujete vlastnímu bohu. Skvěle na vás zapůsobí také možnost převtělit se do libovolné z postav a bojovat či jen sledovat dění prostřednictvím jejích očí. Porci dobré zábavy vpodání této vysoko ceněné hry jen tak neustojíte. 1 600 Kč.

Command & Conquer: Red Alert 2
Další z proslulé herní řady Command & Conquer. V Red Alert 2 se opět utká socialistické Rusko s kapitalistickými USA. Prvky sci-fi neuškodí, boje vás přivedou mimo jiné do Washingtonu, Berlína, Paříže, zaplavete si v okolí Pearl Harboru a zasáňkujete na Sibiři. Proloženo filmovými sekvencemi a v arzenálu jednotlivých stran nechybí ani delfíni nebo chobotnice. 1 700 Kč.

Zeus: Master of Olympus
Další ze strategických her, která vám dá možnost znovu vybudovat historická města - tentokrát se budete muset moc snažit, aby vaše Atény či Sparta byly oblíbeným místem k životu. A protože jste v Řecku, tak nechybí kooperace s božstvy a mytickými hrdiny, kteří mohou vyřešit vaše trable. 1 600 Kč.