Ráj manažerů? Hongkong

Platy šéfů firem ve světě se hodně liší, tvrdí studie. A liší se i jejich daně.

Přečetli jsme za Vás

Praha, Londýn (bič) - Nejlépe se mají manažeři v Hongkongu, Švýcarsku a Ekvádoru. Špatně se jim nežije ani v Německu a USA. Tvrdí to studie konzultační firmy Mercer Human Resource Consulting.

Tato analýza však porovnávala nejen roční mzdy jednotlivých šéfů podniků. Do výpočtu, jak se manažerům žije, bylo zahrnuto i to, jaké částky platí státu na daních a sociálním pojištění, a také jejich životní náklady. Na základě těchto čísel pak byl vypočítán manažerský index kupní síly. Výzkum zahrnoval padesát zemí světa včetně Česka.

Na špici tabulky nejlépe placených manažerů se kromě ekonomicky silných velmocí jako USA a Německo objevilo také několik jihoamerických států. Kromě Ekvádoru jsou tam i Chile, Uruguay, Venezuela, Peru se také ještě vešlo do první patnáctky.

V těchto zemích berou sice manažeři ve srovnání třeba s Británií, Francií nebo Itálií méně, ale mají výrazně nižší životní náklady.

"Špičkoví manažeři v Evropské unii možná berou jedny z nejvyšších platů na světě, ale také platí mnohem vyšší daně a sociální pojištění než jejich kolegové v rozvojových zemích," uvedl šéf evropské pobočky Mercer Carlos Mestre.

I v EU podle něj navíc panují poměrně značné rozdíly. Dobře na tom jsou manažeři v Německu a Británii, a to právě kvůli vysokým platům.

Slušně se mají třeba i Španělé nebo Portugalci. V porovnání například s Belgičany a Italy mají sice zhruba srovnatelnou úroveň ročních příjmů, zároveň však platí mnohem nižší odvody státu.

graf

Na dolním konci tabulky se umístili manažeři z Indie, Bulharska a Vietnamu. A jen těsně před nimi figurují zástupci střední a východní Evropy. Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko a Černá Hora, Česká republika a Bulharsko se srovnaly až v poslední desítce.

"Manažeři ve střední a východní Evropě a také některé země z Asie jsou až na konci tabulky, protože jejich platy zůstávají v porovnání s vyspělým světem stále velice nízké. Tyto ekonomiky však rychle rostou a příjmy manažerů z uvedených regionů se zvyšují mnohem prudším tempem než v západních státech," dodal Mestre.

Slováci asi budou prokazovat původ majetku

Praha (sti) - "Dokažte, jak jste svůj majetek získal, nebo o něj přijdete."

Podobnou větu asi brzy vyslechnou u soudu některé slovenské firmy nebo občané, které úředníci vyzvou k prokázání původu majetku.

Slovenská vláda ve jménu boje proti korupci rozpoutala "legislativní smršť", která mimo jiné přinesla návrh zákona o prokazování původu majetku a také zcela nový trestní zákoník.

Návrh zákoníku zavádí trestní odpovědnost firem, která v Česku zatím neexistuje. Firmy budou například odpovědné za činy spáchané v její prospěch jejím zástupcem, který "nedodrží potřebnou míru opatrnosti nebo bude nedostatečně vykonávat kontrolu". Trestem může být zrušení firmy, pokuta až padesát mi-liónů korun nebo propadnutí majetku.

Právě možnost zabavení majetku vzbuzuje na Slovensku velký ohlas. Pokud totiž budou okolnosti naznačovat, že firma získala majetek nelegálně, bude muset sama prokazovat jeho původ. Když se jí to nepodaří, soud jí věci či peníze zabaví. Trestně odpovědný nebude jen stát, obce či centrální banka.

Naopak zákon o prokazování původu majetku, pokud ho schválí slovenská vláda a parlament, se dotkne především občanů. Každý, kdo nebude schopen doložit poctivé nabytí majetku, o něj přijde. Policie a státní zástupci se mají zabývat i "podněty" od občanů.

Aby nebyli zavaleni lavinou udání, návrh zákona stanoví i minimální hodnotu majetku, kterému budou úřady věnovat pozornost. Slováci budou muset vysvětlit zdroj majetku, který převyšuje alespoň o milion korun souhrn jejich přiznaných, tedy "legálních" příjmů.

V řízení před soudem budou muset lidé složit zástavu až ve výši poloviny majetku. Poté budou mít až pět let na předložení důkazů o své poctivosti. Pokud se jim to nepodaří, kauce propadne státu.

"Je to převratný návrh. S kritikou počítám, ale věřím, že v parlamentu ho podpoří i opozi-ce," uvedl pro list Pravda ministr spravedlnosti Daniel Lipšic, který zákon předkládá.

Na Slovensku nepůjde o první pokus podobný zákon prosadit. "Enfant terrible" slovenské politiky, šéf opoziční strany Smer Robert Fico, s podobným návrhem v parlamentu již dvakrát neuspěl.

(MF DNES)