Trh zábavy
3/BŘEZEN 2002  inzertní a informační měsíčník
ARCHIV
Automaty
Stolní fotbaly
Šipkové automaty
Kuželky, bowling
Kulečníky a příslušenství
Hokeje
Flippery
Jukeboxy
Simulátory
Výstavy
Články
Ostatní inzerce
FUNPORT
Adresář firem
Katalog zařízení
Bazar
Zábavní podniky
Výstavy
Pracovní místa
PARTNEŘI
FunPort - internetový portál pro zábavní průmysl
Svět zábavy - mezinárodní výstava zábavního průmyslu
Forbes - kontraktační výstava výherních automatů a ostatní zábavní techniky

Kompass
Komora zábavy - vyhlášky, zákony, informace
englishdeutsch

Výherní automaty - Průmysl i zábava
Výňatek z knihy nakladatelství Olympia Praha 1999, Edice Sazka, autor: Ivo Kasal

Výherní automaty - 100 let historie v Evropě a v českých zemích
Evropa - Od mechaniky k elektronice

Z evropské mapy výrobců výherních automatů:

České země

II. etapa: 1990-2000

Závod V nové hale začala výroba automatů CLUB 2000, opět licenčně Elam, hardware Bell-Fruit 85. Dělala se znovu 400 kusová série, z níž je část do dnešního dne v provozu, protože výroba byla ukončena až v r.1994. Tzv. maska pro skla byla od firmy Elist Woodwork z Anglie, skla od firmy Pasca Screen. Po zkušenostech s licenční VÝROBOU SE VEDENÍ FIRMY Krijcos rozhodlo vyrobit přístroj český, tj. s původní českou hrou. Návrhy většinou vycházely z nizozemských her a design vytvořil sám Henri Krijnen. Do přípravy se management firmy firmy Krijcos pustil po dvou liniích vývoje softwaru. První linii tvořila výroba softwaru v Anglii, kde vyvinuli přístroj POWER LINES a z něj pak ROYAL REPLAY. Jednalo se o historicky vůbec nejúspěšnější přístroj firmy Krijcos na trhu. Oba automaty jsou šestiválce, tj. tři válce na spodní a tři na horní hru. Na horní hře je možno získat výhru na křížovou pozici. Rozdíl mezi přístroji Power Lines a Royal Replay je kromě designu i v tom, že Power Lines odečítal korunu nebo dvě ze spodního kreditu, podle toho, jaký typ hry hráč zvolil. Přístroj Power Lines byl systém Bell-Fruit 88, nebo pouze ten mohl ovládat oněch šest válců. Lišil se i kvalitou zvuku, lepšími paměovými obvody a generátorem pravděpodobnosti výhry na vyšší úrovni. Přístroj byl osazen vhazovačem MARS.

Replay Druhá linie vycházela ze zkušeností Výzkumného ústavu matematických strojů A. S. Popova, kde rozklíčovali ULA obvody hartwaru Bell-Fruit 88 a začali vyvíjet vlastní programy Krijcos. Ty se však vzhledem k nízké zkušenosti programátorů s psychologií hry nemohly zahraniční konkurenti vyrovnat. V nové hale Krijcosu pak dělníci vyrobili 600 kusů Power Lines a 600 kusů Royal Replay. Posledních 60 kusů Royal Replay spatřilo světlo světa ještě v listopadu 1998 pro Slovensko. Oba stroje jsou tedy kompletně výrobkem české firmy Krijcos.

Management firmy poté rozhodl, že po prvním stroji Power Lines budou vyrobeny i stroje s českými skly a povely. České potisky a popisy, jakož i skla byly již na přístroji OXO i ostatních strojích, ale původní české bez překladu z nizozemštiny či angličtiny nesly až stroje vyráběné v letech 1992-93. Jednalo se o modely ZLATÝ ZÁVOD, VELKÁ PARDUBICKÁ a OKO. Na Oko se software vyvíjel podle zadání Krijcosu v Eurocoinu v Nizozemsku.

Největší boom firma prožívala v letech 1992 a 1993, kdy se ročně vyrábělo kolem 1600 strojů, tedy zhruba 120 až 150 automatů měsíčně. Všechny směřovaly jen do provozní sítě firmy Krijcos, tedy nikomu se neprodávaly.

Od královského baru ke galaxy
Galaxy
V r. 1993 Krijcos zakoupil licenci firmy Eurocoin na další úspěšný typ BAR 7 s nejmodernějším kabinetem typu eurostyl s širokými matnými lištami. Výroba automatu Bar 7 dosáhla počtu 400 kusů. V r. 1993 se v licenci nizozemské firmy Delta Automaten vyrobil i přístroj LUCKY 1500 s hardwarem Bell-Fruit 88. Celkem se jednalo o sérii 600 kusů. V tomtéž roce byla na základě vzájemné dohody ukončena spolupráce s firmou Krijco z Nizozemska, protože se na český trh začaly ze zahraničí dodávat konkurenční přístroje vyvinuté již podle nového českého zákona. Nizozemské licenční automaty se softwarem podle nizozemského zákona byly "měkčí" a pro hráče méně atraktivní, což znamenalo, že i méně vydělávaly. Z důvodu konkurenceschopnosti začala firma Krijcos tlačit své nizozemské partnery do nákupu kreditních automatů a automatů od britské firmy JPM - se softwarem nizozemské firmy Jac van Ham jako přístroje PHOENIX a JOKERS. Nizozemci však zjistili, že na tyto přístroje nemohu získat licence a museli by začít kupovat samozřejmě podstatně dražší stroje nové. Navíc právní úprava zamezovala provozovaní výherních automatů subjektům s cizím prvkem, a tak jištění investic znamenalo komplikaci. Krijcos tudíž odkoupil skladové zásoby, a veškerá aktivita nizozemské firmy Krijco v České republice byla právně ukončena. Nicméně kontakty a přátelství obou firem trvají. Z přístroje Bar 7 Krijcos vygenerovala automat KRÁLOVSKÝ BAR 7, kterých se vyrobilo přibližně 200 kusů. Firma Krijcos Královský bar 7 také představila na první samostatné české výstavě Svět zábavy 1994 na pražském Výstavišti. Bar 7 měl hardware anglické firmy JPM a systém MPS 2, Královský bar 7 pak Beell-Fruit 88. Zvláštností Královského baru byla i vlastní skříň vyráběná v Plzni firmou Besi. Jednalo se o imitaci dřeva, tzv. kořenovice. V r. 1994 se vyrobila série 50 kusů přístrojů umístěných opět ve vlastní skříni: obrazovkového automatu GALAXY. V přístroji se používaly desky od rakouské firmy TAB i jejich hry.

Úspěchy - a konec výroby
Bar
Jak vidět, firma Krijcos se nevydala pouze cestou výroby válcových automatů, ale vyráběla i přístroje monitorové, z nichž zaujal především přístroj GALAXY II se stejným softwarem a deskami rakouských firem TAB, Amatic a Impera. Na konci roku 1994 a začátkem roku 1995 se vzhledem k ekonomické situaci začala výroba rapidně omezovat a firma se víc orientovala na nákup nejatraktivnějších přístrojů od různých zahraničních dodavatelů, aby zabezpečila svůj provoz před konkurencí. Výroba se téměř zastavila. Kdyby nedocházelo k častým změnám právního prostředí, byla firma připravena výrobu rozšířit, expandovat i na jiné zahraniční trhy a vytvořit si širší výrobní zázemí.

Poslední výrobek v počtu 50 kusů se jmenoval TWINS, byl od Delta Automaten, dodávaný do vlastních skříní. Vývoj od roku 1996 byl pro svou vysokou finanční náročnost zastaven a výroba pro Českou republiku tak skončila.

Dnes firmu Krijcos zahraniční partneři velmi vyhledávají, protože díky svým zkušenostem s testováním nově vyvíjených přístrojů a provozním zázemí je velmi dobře schopna doporučit případné změny v softwaru. Pro zahraniční výrobce provádí Krijcos i vyhodnocování nových modelů, a to po všech stránkách, tj. i reakce na hardware, programové chyby, úpravy systému hry, herních podílů, průběhu výhernosti a hráčské oblibě v jednotlivých regionech.

Pardubice V Krijcos je dnes také speciální oddělení, které se zabývá ochranou pře napadením automatů ze zabývá ochranou před napadením automatů ze strany hráčů a osob, jež z nich chtějí nelegálně získat finanční prostředky. Zdá se to zvláštní, ale i renomovaní výrobci by dokázali pustit na trh výrobek, který by se dal velmi jednoduchým způsobem zmanipulovat. V začátcích se stroje obracely a vysypávaly peníze z pokladen a trubic. Později se peníze získávaly formou kombinace tlačítek (chyba softwaru na DISCOVERY) a současným odpojováním od sítě v určitém momentu. Další útokem se stalo navrtávání bočnic nebo napadání interfacové destičky u typů PHOENIX, DAYTONA a JOKERS 300, čímž došlo k vyprázdnění zásobníku mincí. Oblíbenými se staly i piezzoeletrické šoky používané na kreditní automaty a hlavně útoky na přístroje ACE. Poslední problém vyvolaly krátkovlnné vysílačky s modifikovaným výstupním signálem a zesíleným výkonem, které ovlivňovaly všechny mincovní přístroje. Jejich smyslem bylo nelegální navýšení kreditu.

Vedle uvedených problémů technici firmy Krijcos vyřešili i následky dělení federace, kdy nově ražené mince měly po dvou letech používání jiné parametry, takže se musely přeprogramovávat vhazovače. A byl tu i problém se slovenskými dvoukorunemi, které byly identické s českou pětikorunou.

<< minulý díl pokračování příště >>